Kiterjesztett & megbízható Wi-Fi az Aoyama Gakuin Egyetemen

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
A 140 éves történelmére büszke Aoyama Gakuin Egyetem 2013-ban átköltözött Aoyama-ba és Sagamihara-ba. Az aoyama-i campusnak jelenleg 7 bölcsész és társadalomtudományi tanszéke van 15000 regisztrált diákkal, a sagamihara-i campuson pedig természettudományos, technológiai és társadalmi információs tanszékek vannak nagyjából 5000 diákkal. Az egyetem 9 alapképzési tanszékből, 12 egyetemi szintű intézményből és összesen több mint 20000 diákból áll. Az elmúlt évek során az okostelefonok és tabletek használatának drámai növekedése nem várt terhet rótt az egyetem meglévő vezeték nélküli LAN hálózatára, amely lassú és gyenges Wi-Fi kapcsolatot eredményezett. Hogyan birkózott meg az Aoyama Gaukin Egyetem Információs és Média Intézete ezzel a kihívással és nyújtott megbízható vezeték nélküli kapcsolatot egy ekkora méretű hallgatóság számára?

Miután figyelembe vette az Aoyama Gaukin Egyetem a változó kommunikációs környezetet és a mobil eszközök használatában történő növekedést rádöbbent, hogy a meglévő vezeték nélküli LAN infrastruktúra bővítésére van szükség. Mindazonáltal, több mint 20000 diák számára biztosítani egy megbízható vezeték nélküli környezetet nem könnyű feladat. A teljes bekerülési költség kézben tartása mellett a telepítést is időigényesnek és nehézkesnek ítélték. Emiatt az Aoyama Gakuin Egyetem egy olyan megoldás megtalálását remélte, amely képes megbízható vezeték nélküli hozzáférést biztosítani egy korlátozott IT büdzsé keretein belül. ?

Az Információs és Média Intézet, amely a campus IT infrastruktúrájának működéséért és támogatásáért felel, állt elő egy átfogó javaslattal. A legutóbbi, 2009-ben történt eszközújítás óta az intézetet kérték fel a campus vezeték nélküli hálózatának fejlesztésére. Az Információs és Média Intézet adjunktusa, Mr. Mishima így idézi fel a helyzetet:

"A vezeték nélküli LAN kiterjesztésének kapcsán határozott igényeket támasztottak az oktatók. Egyesek még össze is hasonlítottak minket más iskolákkal. Az iskola eszközeinek megújítása 5 évente történik. Utoljára, 2009-ben, telepítettünk néhány hozzáférési pontot (AP), de csak bizonyos közösségi terekben, mint például a büfében és a közös helyiségekben, ahol sok diák gyűlik össze. Mivel az oktatók és a diákok egyre gyakrabban használnak notebookot vagy tabletet az előadások során, nagy teljesítményű vezeték nélküli LAN környezetet várnak el."

Ezen igényeknek történő megfelelés érdekében az egyetem előbbre hozta az eredetileg 2014-re tervezett vezeték nélküli infrastruktúra feljavítását. Azonban, számos aggály is felmerült a kivitelezés tekintetében, mint például az eszközök költségének végösszege és az, hogyan osszák el a AP-kat az optimális lefedettség érdekében. "Akadnak olyan épületek és emeletek, ahol nincs ethernet kábelezés, ez pedig korlátozza a vezeték nélküli LAN telepítését. Számba vettük az ethernet kábelek bevezetésének lehetőségét, de az ötlet elvetésére kényszerültünk a korlátozott büdzsé miatt."

Az aggodalmak ellenére a projektnek tovább kellett haladnia és szükség volt egy megoldásra. Ezek miatt Mr. Sakata, az Információs és Média Intézet egyik tudományos munkatársa és Mishima közeli társa, konzultált az NTT Advanced Technology Corporation-nel (NTT-AT), amely egyike volt azoknak a cégeknek, akiket jelöltek a vezeték nélküli LAN telepítésére. Sakata szerint az NTT-AT válaszai rendkívül meglepőek voltak.

"Először az osztálytermi telepítésekről kérdeztem. A gyors válaszukban megadott AP-k száma és a tervük igazán lenyűgözött! Az épületek alaprajzai elérhetőek voltak az iskola honlapján referencia gyanánt, ők pedig teljesen ki is használták ezt, mivel nem csupán az épületek szerkezeteit szimulálták, hanem még a rádióhullámok interferenciáját is kiszámolták, hogy eldönthessék, hová helyezzék az AP-ket. Sosem gondoltam volna, hogy ez egyáltalán lehetséges! Természetesen helyszíni felmérés is történt, de az eredmények majdnem teljesen megegyeztek az eredeti javaslatokkal. Úgy éreztük, a többi szolgáltatóhoz képest az NTT-AT igazán kiemelte magát a többiek közül azzal, ahogyan demonstrálta a vezeték nélküli LAN-okra vonatkozó tudnivalókat."

Az NTT-AT-vel folytatott konzultáció után az Aoyama Gakuin Egyetem optimistábbá vált a telepítéssel kapcsolatban. Ennek következtében az utolsó megmaradt probléma az volt, hogyan is növelhetnék a vezeték nélküli lefedettséget, miközben a költségvetés keretein belül maradnak. Az NTT-AT pedig ismét előállt egy megfelelő megoldással. "A javasolt 4ipnet vezeték nélküli AP-k [EAP320] nagyon vonzóak voltak költségfelhasználás tekintetében. Így tehát növelni tudtuk az AP-k számát a büdzsé túllépése nélkül, a Wi-Fi lefedettség kiterjesztését pedig az eredetileg tervezettnél is jobban megnöveltük. Ráadásul, az olyan helyeken, ahol nincs kábel, az AP-k össze is köthetőek egymással vezeték nélküli kapcsolatokon keresztül*1. Végezetül pedig rájöttünk, hogy lehetséges szükség esetén további AP-k telepítése is, mivel a hálózat nagyon skálázható." Miután felkérték az NTT-AT-t a telepítésre, a projekt zökkenőmentesen haladt – 2013 tavaszára végeztek a vezeték nélküli LAN telepítésekkel az Aoyama és a Sagamihara campusokon egyaránt. Mit gondoltak a diákok és az oktatók a vezeték nélküli hálózatról? Mishima arcán mosoly jelent meg, amint folytatta:

"Az egész Aoyama campuson a vezeték nélküli lefedettség 90% fölé emelkedett, miközben a Sagamihara campus is élvezheti a Wi-Fi lefedettséget a kiválasztott egyetemi épületekben. A diákoktól és oktatóktól származó nyomás a korábbiakhoz képest jelentősen lecsökkent. Az eredmény nem csupán a telepített AP-k teljesítményének köszönhető, hanem az optimalizált elhelyezéseknek is, amely pedig az NTT-AT szakértelmét tükrözi."

Az interjú zárása gyanánt Mishima az egyetemi hálózati infrastruktúrára vonatkozó jövőképéről mesélt. "Annak érdekében, hogy a Wi-Fi széles körben hozzáférhető lehessen az egész campus területén, még több AP telepítését tervezzük, kezdve a tudományos laboratóriumokkal, ahol az első telepítéseket elhalasztották a viszonylag alacsony felhasználói sűrűség miatt. A vezeték nélküli AP-k számának növekedésével talán ismét megjelenik a rádió interferencia is, de nem aggódunk emiatt, mivel erősen bízunk az NTT-AT szakértelmében. Haladó technológiájuknak és tudásuknak köszönhetően az NTT-AT képes telepíteni az optimalizált vezeték nélküli LAN-okat a források pocsékolása nélkül. Segítenek beleképzelni magunkat a valódi Wi-Fi felhasználók helyzetébe, és pontos, tömör, rugalmas visszajelzéseket adnak számunkra. Ez a legfontosabb oka annak, hogy miért is támaszkodhatunk rájuk."

A 4ipnet az NTT-AT-vel létrejött társulásával sikeresen leszállított egy teljes funkcionalitású és versenyképesen árazott vezeték nélküli LAN megoldást az Aoyama Gakuin Egyetem számára. A telepítés után a Wi-Fi-vel kapcsolatos panaszok és problémák száma drasztikusan lecsökkent, amely jól tükrözi a 4ipnet megoldásának megbízhatóságát és a kezdeti telepítési terveinek magas minőségét egyaránt. A "hozd a saját eszközödet" (Bring Your Own Device - BYOD) szemlélet elterjedésével és a mobilhasználat gyors növekedésével a felsőoktatási intézmények úgy találják majd, hogy a 4ipnet rugalmas és hatékonyan menedzselhető vezeték nélküli hálózatot nyújt, megfelelve minden fajta igénynek és szituációnak.

© 2024 Cell-Core.hu. All Rights Reserved.